Dezynfekcja to niszczenie patogennych mikroorganizmów w środowisku człowieka. Wszyscy wiemy, że istnieje ogromna liczba mikroorganizmów w tym wirusów, które mogą wyrządzić ludziom bardzo duże szkody. Aby chronić osobę przed różnorodnymi infekcjami i chorobami, wymagana jest kompetentna dezynfekcja. Spróbujmy dowiedzieć się, czym jest dezynfekcja, co to jest, jakie metody dezynfekcji istnieją.  

Dezynfekcja dzieli się na dwa rodzaje: ogniskową i zapobiegawczą

  Dezynfekcja ogniskowa to dezynfekcja w ognisku zakaźnym, która z kolei dzieli się na końcową i bieżącą. Ostateczna dezynfekcja jest to zestaw środków podjętych w celu dezynfekcji ogniska choroby zakaźnej. Odbywa się to raz za pomocą środków dezynfekujących po usunięciu źródła infekcji z ogniska: podczas hospitalizacji, podczas powrotu do zdrowia, po wypisaniu pacjenta itp.

  Bieżąca dezynfekcja jest przeprowadzana w celu zniszczenia i zapobiegania rozprzestrzenianiu się mikroorganizmów w przenoszeniu infekcji. Rutynowa dezynfekcja jest przeprowadzana systematycznie we wszystkich instytucjach medycznych, zakaźnych instytucjach medycznych. Dezynfekcja zapobiegawcza jest przeprowadzana stale przy braku chorób zakaźnych w salonach kosmetycznych, centrach SPA, łaźniach, basenach, saunach, klubach sportowych, placówkach gastronomicznych, hotelach, instytucjach edukacyjnych, instytucjach handlowych i przedsiębiorstwach przemysłowych.

  Można zamówić profesjonalne wykonanie dezynfekcji, Wrocław posiada na swoim terenie firmę, specjalizującą się w odkażaniu pomieszczeń ozonem, który najskuteczniej niszczy wszelkie wirusy, bakterie, grzyby itd.

Istnieje 5 podstawowych metod dezynfekcji:

  • Mechaniczny - polega na usunięciu zainfekowanej warstwy gleby lub demontażu podłogi.
  • Fizyczne - przetwarzanie lampami ultrafioletowymi, źródłami promieniowania gamma, gotowanie. Ta metoda jest stosowana głównie w przypadku infekcji jelitowych. Gotowanie służy do przetwarzania bielizny, naczyń, wody pitnej, zabawek, żywności. Promieniowanie ultrafioletowe służy do dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach w instytucjach medycznych i innych.
  • Chemia jest główną metodą, polega na niszczeniu patogenów i niszczeniu toksyn środkami dezynfekującymi.
  • Ozonowanie pomieszczeń - ozon jest prawie 6 razy skuteczniejszy niż promienie UV i 300-6000 razy skuteczniejszy niż chlor pod względem właściwości przeciwbakteryjnych. Zabija wirusy, grzyby i pleśń, na poziomie molekularnym, powietrze jest świeże, a powierzchnie czyste.
  • Biologiczny - oparty na antagonistycznym działaniu różnych mikroorganizmów, działaniu czynników biologicznych. Jest stosowany na stacjach biologicznych w oczyszczaniu ścieków.

Konieczność stosowania dezynfekcji

  Tylko dokładna dezynfekcja może uchronić osobę przed możliwością zarażenia się wieloma chorobami, które powodują szkodliwe bakterie, wirusy i grzyby. Najostrzejsze wymagania dotyczące dezynfekcji są zawsze nakładane na placówki medyczne, ponieważ przepływ chorych, którzy mogą rozprzestrzeniać infekcje, jest w nich największy. I tylko dokładna dezynfekcja może zapobiec poważnym epidemiom choroby. Istnieje wiele innych miejsc publicznych, w których ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji jest ogromne.

  Na wszystkich otaczających nas powierzchniach, w powietrzu, a nawet na własnej skórze, są tysiące mikroorganizmów, które mogą powodować choroby zakaźne. Stosowanie środków dezynfekujących to skuteczny sposób na zwalczanie drobnoustrojów, pozwalający na ograniczenie ich do poziomu niegroźnego. Antyseptyki to nie tylko środki medyczne, powinny być obowiązkowym atrybutem każdej domowej apteczki.

  Naruszenie równowagi ekologicznej doprowadziło do tego, że dziś jednym z głównych wrogów człowieka jest najmniejszy z organizmów żyjących na planecie tzn. bakterie chorobotwórcze, wirusy, zarodniki chorobotwórcze i drobnoustroje. Środki dezynfekujące nowej generacji mogą spowolnić lub całkowicie zatrzymać rozwój wielu wywoływanych przez nie infekcji.

 Nowoczesne środki dezynfekujące to zrównoważona mieszanina kilku substancji aktywnych, która pozwala osiągnąć maksymalny efekt przeciwko najbardziej szkodliwym i odpornym mikroorganizmom. Ich działanie jest stale ulepszane. Obecnie medycyna stosuje szeroką gamę środków dezynfekujących, z których wiele można stosować wielokrotnie. Są wysoce bakteriobójcze i bezpieczne dla ludzi. Niektóre z nich mogą być stosowane w domu, jako środek czyszczący ze względu na ich niską toksyczność.

Cechy nowej generacji środków dezynfekujących

Środki dezynfekujące mają kilka kryteriów podziału na grupy. Pierwszy podział jest według rodzaju wydania. Mogą być wydawane w formie:

  • Płyny
  • Proszek
  • Granulki
  • Żel
  • Spray
  • Tabletki
  • Nasączone chusteczki.

Drugie kryterium - w zależności od substancji czynnej stanowiącej podstawę środków dezynfekujących:

  • Alkohol. Jest to najpopularniejszy środek antyseptyczny do rąk, nie pozostawia śladów, szybko odparowują.
  • Chlor. Takie kompozycje mają szeroki efekt dezynfekujący. Podczas użytkowania należy pamiętać, że mogą one odbarwiać tkaniny i powodować korozję powierzchni metalowych.
  • Ozon. Ozonowanie każdego pomieszczenia pozwala wyeliminować zapach pleśni, zapach wilgoci oraz pozbyć się wirusów. Na przykład ozon ma niszczycielski wpływ na gronkowca złocistego, patogeny cholery, dur brzuszny, czerwonkę i dżumę.
  • Fenole. Zaletą takich produktów jest to, że tworzą one folię ochronną, której nie można łatwo usunąć ze zdezynfekowanej powierzchni. W ten sposób pozwalają utrzymać pomieszczenie w czystości przez długi czas.
  • Aldehydy. Mają szerokie spektrum działania, negatywnie wpływają nawet na zarodniki grzybów. Łatwo wnikają w miejsca gromadzenia drobnoustrojów na materiałach, nie uszkadzając tkanki i nie powodując korozji metali.
  • Nadtlenek wodoru. Nie mają charakterystycznego zapachu, niskiej toksyczności i są uważane za jedne z najbezpieczniejszych dla środowiska. Odporne na korozję powierzchnie metalowe, szkło i plastik można odkazić.
  • Aminy trzeciorzędowe. Niska toksyczność i dobra detergentowość. Działa przeciwko większości szczepów drobnoustrojów.
  • Aminy czwartorzędowe. Nisko toksyczny, skuteczny przeciwko patogennym szczepom mikroorganizmów. Służy do dezynfekcji sprzętu i powierzchni.
  • Związki organiczne. Stosowany głównie do dezynfekcji systemów hemodializy.
  • Guanidyny. Nietoksyczność pozwala na ich stosowanie w przemyśle spożywczym. Po nałożeniu na przedmioty tworzą odporny film.
  • Połączone środki dezynfekujące. Składają się z kilku wymienionych powyżej składników aktywnych i hamują szeroki zakres drobnoustrojów i bakterii.

  Kolejnym kryterium jest zakres zastosowania: w warunkach domowych lub zawodowych. Nowoczesne środki przeciwbakteryjne mogą być stosowane w życiu codziennym i we wszystkich instytucjach, w których szczególną uwagę przywiązuje się do sterylności powierzchni i powłok skóry. Należy wybrać środki dezynfekujące w oparciu o cechy skóry i warunki, w których będą stosowane.

Nowoczesne antyseptyki do rąk

  Oprócz dezynfekcji dobrze nawilżają skórę i działają pielęgnacyjnie. Mogą być noszone ze sobą, używane podczas podróży. Trzeba jednak wiedzieć zbyt częste stosowanie środków dezynfekujących może zaburzać równowagę wodno-tłuszczową skóry. Ponieważ niszczą nie tylko szkodliwe mikroorganizmy, ale także dobroczynną mikroflorę, która jest niezbędna do utrzymania naturalnej równowagi skóry. Środki dezynfekujące i antyseptyczne odgrywają ważną rolę w opiece zdrowotnej.Trzeba pomóc swojemu układowi odpornościowemu poradzić sobie ze szkodliwymi skutkami z zewnątrz i wybrać najlepsze narzędzia do profesjonalnej dezynfekcji.

Nowoczesne metody dezynfekcji: dlaczego ozonowanie?

  Istnieją różne metody usuwania z domu lub mieszkania wirusów i bakterii. Ale najbardziej skutecznym środkiem do dezynfekcji w domu jest ozon. Ozonowanie to innowacyjny sposób czyszczenia wszelkich pomieszczeń i wody, którego zalety zostały docenione przez wielu naszych rodaków. Ta metoda zajmuje minimum czasu, gwarantując wynik, który przekracza najśmielsze oczekiwania. W Wrocławiu można zamówić ozonowanie mieszkania czy biura, firma specjalizująca się w wykonywaniu takiego rodzaju dezynfekcji ma wieloletnie doświadczenie w świadczeniu takiej usługi.

  Ozon jest wytwarzany z tlenu w powietrzu. Proces ten odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia - ozonizatora. Powstały gaz ma zdolność oczyszczania powietrza poprzez rozkład związków organicznych. Wynika to z faktu, że ozon jest bardzo silnym utleniaczem. Po interakcji z substancjami chemicznymi i mikrobiologicznymi ozon ma tendencję do przekształcania się w zwykły tlen. Dlatego procedura ozonowania jest przyjazna dla środowiska, co można uznać za jej przewagę nad innymi metodami dezynfekcji.

Co usunie ozonowanie?

  • Wirusy. Ozon upośledza zdolność wirusów do dzielenia się. Całkowicie niszczy wszystkie rodzaje wirusów pięć do sześciuset razy bardziej skuteczne niż chlor.
  • Bakterie. Ozon ma wysokie właściwości bakteriobójcze. Interakcja ze strukturą komórek grzybów i bakterii pociąga za sobą ich śmierć.
  • Pleśń. Ozon hamuje ich wzrost atakując pleśń i wnikając głębiej.

  Powietrze może być ozonowane zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Ponadto za pomocą ozonizatora można dezynfekować buty, usuwając nieprzyjemny zapach. W celu dezynfekowania pościeli umieszcza się ją w zamkniętej torbie, kierując przepływem ozonowanego powietrza. Następnie paczka jest zamknięta przez około pół godziny.

Korzyści z ozonowania w domu:

  • Eliminacja wirusów, zarodników, bakterii, grzybów
  • Wysoka szybkość niszczenia mikroorganizmów
  • Całkowita eliminacja nieprzyjemnych zapachów
  • Brak toksycznych produktów ubocznych
  • Nasycenie powietrza w domu tlenem
  • Niszczenie kleszczy i innych mikroorganizmów
  • Ozonowanie całkowicie dezynfekuje basen

Taka dezynfekcja budynku mieszkalnego nie zajmie dużo czasu (tylko około dwóch godzin). Po ozonowaniu nie pozostają absolutnie żadne ślady.