Uciążliwy szkodnik – pluskwa domowa

Pluskwy domowe (Cimex lectularis) to ciemnoczerwone, spłaszczone owady żywiące się krwią, głównie człowieka. Są pasożytami, gnieżdżącymi się przede wszystkim w meblach tapicerowanych, pod tapetami, boazerią czy panelami podłogowymi. Bardzo często umiejscawiają się w materacach, gdzie są niezwykle aktywne nocą, przez co bywają bardzo uciążliwe dla człowieka. Ugryzienie pluskwy jest bezbolesne, bo ich ślina zawiera enzymy znieczulające i antykoagulanty. Na szczęście, wykrycie, czy pluskwy zasiedliły dom jest dość proste, ponieważ w chwili odczuwania stresu, wydzielają one oleisty płyn, który ma bardzo charakterystyczny zapach, podobny do odoru gnijących malin. Dodatkowo, u większości pogryzionych osób pojawiają się na ciele skupiska swędzących, zaczerwienionych, wypukłych obrzęków. Czasami zdarza się wystąpienie rumienia.

Kilkadziesiąt lat temu prawie całkowicie wytępiono populację pluskwy domowej, korzystając z DDT, jednak ogólnoświatowy zakaz używania tego związku spowodował powrót szkodnika do skupisk ludzkich. Obecnie, aby poradzić sobie z problemem pluskiew, które zagnieździły się w domu lub mieszkaniu nie trzeba szukać rozwiązań na własną rękę. Na rynku działają profesjonalne firmy z branży DDD (deratyzacja, dezynsekcja, dezynfekcja). Można je znaleźć w małych miejscowościach oraz w dużych miastach, takich jak Wrocław. Należy też wziąć pod uwagę, że problem pluskiew w dużych miastach może być większy niż w małych miejscowościach – szkodniki preferują duże blokowiska i miejsca o wysokiej gęstości zaludnienia.

Sposoby zwalczania pluskwy domowej

Korzystając z profesjonalnych preparatów i usług doświadczonych firm, odpluskwianie domu czy mieszkania jest dość proste, chociaż długotrwałe. Należy jednak odpowiednio przygotować pomieszczenia przed wezwaniem firmy z branży DDD, aby nie dopuścić do zniszczenia wyposażenia. Przede wszystkim, należy zlokalizować miejsca występowania pluskiew, aby tylko w tych konkretnych miejscach użyć środków owadobójczych. Następnie, przed przybyciem ekipy dezynsekcyjnej, należy odsunąć meble od ścian, minimalnie na odległość 30 centymetrów. Należy również zdjąć ze ścian lustra, obrazy i zdjęcia, ale pozostawić je w pomieszczeniu odpluskwianym. Warto również zdemontować ochrony listew przypodłogowych, ponieważ pluskwy mogą kryć się pod listwami i panelami podłogowymi. Na koniec należy zabezpieczyć wszystkie produkty spożywcze oraz artykuły higieniczne.

Głównymi metodami zwalczania pluskiew, stosowanymi przez profesjonalne firmy są wymrażanie, zamgławianie, działanie wysoką temperaturą lub silnymi środkami owadobójczymi.

Wymrażanie pluskwy domowej

Odpluskwianie za pomocą wymrażania wykonywane jest za pomocą generatora suchego lodu, co zabezpiecza dezynsekowane pomieszczenie przed szkodliwym wpływem wilgoci. Suchy lód o temperaturze -78˚ Celsjusza doskonale sprawdza się w usuwaniu zarówno dorosłych owadów, jak i larw oraz jaj. Dodatkowo, jest to najbardziej ekologiczna metoda usuwania z otoczenia pluskiew – suchy lód to w rzeczywistości zestalony dwutlenek węgla, który w temperaturze pokojowej zmienia natychmiast stan skupienia ze stałego w gazowy (sublimuje). Oznacza to, że podczas procesu odpluskwiania nie są wykorzystywane niebezpieczne środki chemiczne, nie ma konieczności specjalnego przygotowywania pomieszczenia, które po zabiegu pozostanie suche i czyste.

Zamgławianie pomieszczenia

Metodą dającą dość szybkie efekty, ale korzystającą z obecności środka owadobójczego jest zamgławianie ULV (ang. ultra low volume), czyli zamgławianie ultra nisko objętościowe. Zamgławiacze generują mgłę o średniej wielkości kropel wynoszącej 20 mikronów, co pozwala szybko pokryć substancją biobójczą zawieszoną w wodzie najmniejsze szczeliny, w których mogą kryć się pluskwy. Tutaj należy wziąć pod uwagę, że wszystkie powierzchnie w dezynsekowanym pomieszczeniu zostaną zawilgocone i będzie trzeba umyć i wysuszyć je po skorzystaniu z tej metody.

Klasyczna metoda opryskowa

Najczęściej wykorzystywaną i najbardziej klasyczną metodą walki z pluskwą domową jest aplikacja preparatów owadobójczych na dezynsekowane powierzchnie za pomocą opryskiwaczy. Nie jest to metoda jednorazowa, a oprysk należy wykonywać cyklicznie, zmieniając za każdym razem rozpylaną substancję – pluskwa domowa charakteryzuje się niezwykłą odpornością na insektycydy. Stosowane substancje są środkami kontaktowo-pokarmowymi, więc działają dwukierunkowo. Dają efekty po spożyciu ich przez pluskwy, jak i po kontakcie szkodnika z powierzchnią pokrytą preparatem owadobójczym. W związku z zastosowaniem silnych substancji chemicznych, po zastosowaniu oprysku należy dokładnie umyć wszystkie powierzchnie, które były pokryte insektycydem.

Profesjonalne parowanie pluskiew

Usuwanie pluskiew parownicą jest dość popularną metodą. Warto z niej skorzystać, kiedy ludzie nie mogą opuścić odpluskwianych pomieszczeń, dlatego sprawdza się w przypadku szpitali, hospicjów czy domów, w których przebywają małe dzieci. Jest to metoda dość czasochłonna, ale daje efekty bez wykorzystania silnych środków chemicznych. Profesjonalne parownice wytwarzają parę o temperaturze nawet 180˚ Celsjusza, podczas gdy już 100˚ Celsjusza w zupełności wystarczy, żeby pozbyć się problemu pluskiew we wszystkich stadiach rozwojowych. Sucha para, która nie wytwarza wilgoci, nie dopuszcza do zamoczenia oczyszczanych powierzchni. Niewątpliwym atutem tej metody jest możliwość parowania powierzchni mieszaniną pary wodnej i alkoholowego preparatu, który dezynfekuje oczyszczane pomieszczenie.

Podsumowując, usuwanie pasożytniczych szkodników, które zagnieżdżają się w domach i mieszkaniach zasługuje na profesjonalizm i dyskrecję pracowników zatrudnionych w firmach działających w branży DDD. Wrocław, będąc dużym miastem, może walczyć na blokowiskach z dużym natężeniem pluskiew. Ponieważ jednak nadal panuje przeświadczenie, że obecność pluskiew w mieszkaniu wiąże się z brakiem higieny i brudem, ludzie wstydzą się wzywać profesjonalistów. Mieszkając w dużym mieście, należy bezwzględnie poszukać dobrego specjalisty i zdać się na jego usługi, a następnie cieszyć się przez długi czas czystym, wolnym od pluskiew mieszkaniem.