Wczesna wiosna jest porą kiedy wraz z budzącą się do życia całą przyrodą zaczynają soją aktywność owady nienależące do najbardziej ulubionych przez ludzi. Należą do nich między innymi osy i szerszenie, które cieszą się szczególnie złą sławą. Dzieje się tak, ponieważ są to owady, których użądlenia należą do najbardziej bolesnych i mogą skończyć się poważnymi konsekwencjami w postaci wstrząsu anafilaktycznego lub innych niepożądanych reakcji alergicznych. Oba gatunki należą do owadów społecznych tworzących rodziny, czyli roje i budujących gniazda.

Dlaczego osy i szerszenie są niebezpieczne dla ludzi?

W okresie od wiosny do jesieni wielu właścicieli posesji spotyka się z problemem konieczności usuwania gniazd os bądź szerszeni zagrażających bezpieczeństwu ich i ich dzieci. Na szczęście istnieją na rynku firmy specjalizujące się w szybkim i profesjonalnym usuwaniu gniazd tych niepożądanych owadów.

Osy

Osy to gatunek pospolitych owadów z rodzimy błonkówek. W Polsce występują od kwietnia do października na bardzo szeroką skalę na całym obszarze kraju. Posiadają one charakterystyczne żółto-czarne ubarwienie i silnie przewężony odwłok, trudno jest więc je pomylić np. z pszczołami miodnymi. Użądlenia os są bardzo bolesne, ale dla zdrowej osoby nie stanowią poważnego zagrożenia. Groźne mogą być jeśli nastąpiły w okolicę szyi, gdyż jad os na ogół powoduje dużą opuchliznę - może się to skończyć problemami z oddychaniem. Niebezpieczne stają się użądlenia dla osób chorych, osłabionych lub uczulonych na jad os. Osy należą do owadów agresywnych - potrafią zaatakować nieprowokowane i w odróżnieniu od pszczół mogą żądlić wielokrotnie. Ponieważ żywią się między innymi owocami zwabiane są przez słodkie produkty i bywają bardzo natrętne. Cechują się największą aktywnością pod koniec lata i wczesną jesienią, gdzie występują wszędzie, a w szczególności w okolicach miejsc ze słodkościami, nawet w dużych miastach takich jak Wrocław.

Szerszenie

Szerszenie to gatunek owadów należących tak jak osy, do błonkówek. Pierwotnie zamieszkiwały lasy liściaste, gdzie budowały swoje gniazda w dziuplach drzew. Z powodu kurczenia się naturalnych siedlisk zaczęły lokować swoje siedliska blisko terenów ludzkiej aktywności. Wielkość owada zależy od tego, jakie funkcje pełni w roju. Najczęściej wynosi od 23 do 25 mm. Jego ubarwienie mocno zależy od warunków lokalnych, ale na terenie Polski najczęściej ma czarny tułów w żółte plamy oraz czarny odwłok w żółte pasy. Wczesną wiosną szerszenie zaczynają budować swoje gniazda. Jako materiał budulcowy wykorzystują masę papierową wytworzoną ze śliny oraz próchniejącego drewna. Wielkość gniazda nierzadko dochodzi do 40-50 cm średnicy. Szerszenie budzą strach wśród ludzi za sprawą charakterystycznego dźwięku wydawanego przez nie podczas lotu oraz potencjalnie niebezpiecznego użądlenia. Jad szerszenia jest porównywalny do jadu pszczoły i osy, jest tylko w bardzo niewielkim stopniu bardziej toksyczny. Niebezpieczny jest dla małych dzieci, osób chorych i uczulonych oraz gdy użądlenie miało miejsce w okolicach szyi ze względu na rozległą opuchliznę i niemożność oddychania. Szerszenie nie należą do owadów agresywnych i trudno je sprowokować. Tylko około 10% osobników w roju atakuje i żądli.

Pozbywanie się gniazd os i szerszeni - NIGDY tego nie rób!

W internecie można znaleźć wiele różnych porad, w jaki sposób pozbyć się gniazd os i szerszeni. Wśród nich jest wiele takich, których zastosowanie może być nie tyle nieskuteczne, ile zwyczajnie niebezpieczne. Oto, czego nie należy robić:

  1. Nie należy podpalać gniazda. Gniazdo os i szerszeni jest zbudowane z cieniutkiego papieru i ze względu na to bardzo łatwopalne. Bardzo szybko zajmuje się ogniem i zamienia w ognistą kulę, która może spowodować pożar całego pomieszczenia lub poparzyć podpalacza. Ogień nie zabije też wszystkich owadów, które rozzłoszczone mogą zaatakować postronne osoby.
  2. Nie należy zalewać gniazda wodą. To również jest nieskuteczny sposób, nie uśmierci owadów a jedynie zniszczy gniazdo. Rozwścieczone osy i szerszenie będą atakować w obronie swojego siedliska. Przy okazji, jeśli gniazdo znajdowało się na przykład na strychu możemy doprowadzić do szkód w nieruchomości.
  3. Nie należy strącać gniazda kijem ani innym przedmiotem. W ten sposób najbardziej narażamy się na atak owadów.
  4. Nie należy rozpylać samodzielnie silnych środków owadobójczych zwłaszcza jeśli gniazdo znajduje się tam, gdzie przebywają ludzie. Takie substancje są szkodliwe i toksyczne także dla innych istot żywych.

Co zrobić, gdy zauważymy gniazdo szerszeni lub os?

W przypadku, gdy osy lub szerszenie postanowią osiedlić się w sąsiedztwie najczęściej wybierają strychy, miejsca pod dachami, szopy i wszelkie dostępne szpary i otwory, które uznają za możliwe do zamieszkania. Zdarza się, że w dużych miastach, takich jak Wrocław gnieżdżą się nawet w budynkach wielorodzinnych, zwłaszcza starych. Nie powinno się na własną rękę próbować usuwać gniazda. Może to skończyć się zmasowanym atakiem owadów na osobę usuwającego zwłaszcza os, które z natury są agresywne i bardzo nerwowe. Należy w takim przypadku wezwać specjalistyczną firmę zajmującą się dezynsekcją.

Profesjonalne usuwanie gniazd os i szerszeni

Obecnie na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w usuwaniu niepożądanych lokatorów. Bez problemu znajdziemy specjalistów w każdym regionie Polski, w mniejszych miastach i dużych metropoliach. Pracownicy tych firm mają określone procedury wykonywania poszczególnych czynności ze szczególnym zwróceniem uwagi na zachowanie bezpieczeństwa. Pierwszym krokiem jest zlokalizowanie gniazda. Czasami mieści się ono w niedostępnych miejscach, na większych wysokościach. Fachowcy dysponują sprzętem, takim jak odpowiednie drabiny i wysięgniki, które umożliwiają dotarcie do gniazda. Pracownicy mają na sobie specjalną odzież chroniącą przed użądleniami. Do trwałego i skutecznego usunięcia owadów stosuje się różne środki odpowiednio dobrane w zależności od sytuacji. Profesjonalne firmy oferują również fachowe porady na temat zabezpieczania ludzkich siedlisk przed zakładaniem gniazd przez owady, a także dają gwarancję na swoje usługi.