Jak się okazuje, problem z gryzoniami mają nie tylko osoby ze wsi, a nawet mieszkańcy tak dużych miast, jak Warszawa czy Wrocław. Aby sobie z nim poradzić, warto postawić na tak zwaną profesjonalną deratyzację. To połączenie dwóch łacińskich słów, które oznaczają zabieg skutkujący odstraszaniem oraz zwalczeniem wszelkiego rodzaju gryzoni, takich jak szczury czy myszy. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jak wielka jest szkodliwość gryzoni?

Nie ma co się oszukiwać, to między innymi wszelkiego rodzaju szkodniki są odpowiedzialne za niszczenie pewnych części konstrukcji całych budynków, mebli czy sprzętu. Któż z nas nie zna przegryzionych kabli, które napsuły nam tak wiele krwi w przeszłości. Co więcej, możemy spotkać się z zanieczyszczaniem produktów spożywczych, co prowadzi do ogromnych start finansowych oraz materialnych. 

Szczury oraz myszy stanowią dla nas bardzo duże zagrożenie również ze względów zdrowotnych. W szczególności mówimy tutaj o osobach starszych, dzieciach oraz tych, których układ odpornościowy jest nieco osłabiony. Poza tym gryzonie przenoszą wszelkiego rodzaju pasożyty, bakteria, a co za tym idzie, mogą być powodem wielu chorób. Nie możemy także nie wspomnieć, że jakikolwiek kontakt z gryzoniami, może prowadzić do problemów zdrowotnych powiązanych na przykład z astmą oraz wywoływać reakcje alergiczne.

Biologia gryzoni

To właśnie biologia gryzoni, ich potężny potencjał reprodukcyjny, bardzo specyficzne zwyczaje żywieniowe oraz inteligencja, która pozwala na unikanie pułapek oraz wszelkiego rodzaju programów, których celem jest ich zwalczenie, sprawia, że jest to bardzo trudne. To właśnie poznanie ich zwyczajów oraz zachowań pozwala na ich pokonanie w taki sposób, aby już do nas nie powróciły.

Co warto wiedzieć na temat myszy oraz szczurów?

Szczury oraz myszy mieszkają razem z nami, czyli ludźmi. Niechęć oraz strach przed tego typu gryzoniami jest bardzo głęboko zakorzeniony w setkach kultur. Jednym z powodów, dla których tak bardzo nie lubimy szczurów, może oczywiście być dżuma. Mało kto z nas wie, jednak w dalszym ciągu jest to przyczyna wielu zachorowań oraz zgonów na całym świecie.

Szczury to szkodniki, które preferują suche obszary sieci kanalizacyjnej, nieużywane wykopy czy rury, które znajdują się blisko szczelin czy uszkodzonych połączeń rur. Bardzo często możemy się z nimi spotkać w mieszkaniach charakteryzujących się niskim standardem. Występują również w budynkach, które są dość gęsto zaludnione, a ich konstrukcja nie pozwala na założenie nor na zewnątrz. Właśnie w tego typu warunkach zajmują one piwnice czy kuchnie. W związku z tym współżyją z ludźmi, co znacznie zwiększa ryzyko potencjalnego ugryzienia. Badania mówią, że najczęstszymi ofiarami ugryzień są osoby poniżej 5 roku życia, mieszkające w niskim standardzie.

Mimo tego, że myszy domowe nie są przez nas kojarzone z chorobami, to są to bardzo niemiłe szkodniki, które przenoszą na przykład ludzkie patogeny. Nie możemy także zapomnieć, że to myszy oraz szczury mogą być nosicielami zarazków chorób odzwierzęcych czy pasożytów, dlatego trzeba z nimi walczyć. W jaki sposób możemy się ich pozbyć.

 

Metoda chemiczna

Jest to swoistego rodzaju sposób, który oparty jest na podstawie wykładania biobójczych substancji, których zadaniem jest eksterminacja gryzoni z konkretnego obszaru, oczywiście poprzez ich wytrucie. Trutki muszą zostać dobrane w pełni indywidualnie do danego problemu ze względu na taki czynniki jak:

  • Gatunek szkodników;
  • Populacja gryzoni;
  • Charakterystyka terenu;
  • Dostępne źródła pożywienia oraz wody;
  • Pora roku.

Według aktualnie obowiązującego prawa oraz oczywiście względów bezpieczeństwa postronnych osób, a także zwierząt, jakie nie są obejmowane deratyzacją, konieczne jest wyłożenie rodentycydów, czyli trutki do specjalnej stacji, którą nazywamy karmnikiem deratyzacyjnym.

Profesjonalna deratyzacja musi zostać przeprowadzona poprzez wspólnotę, administrację czy zarządców konkretnego osiedla mieszkaniowego przynajmniej 2 razy w każdym roku. W szczególności nie należy tego lekceważyć w jesiennym okresie. To właśnie wyżej wymienione podmioty zobowiązane są do zapewnienia systematycznej deratyzacji w budynkach na podstawie ustawy odnoszącej się do utrzymania czystości. Nie możemy także zapomnieć, że takie prace muszą zostać zlecone profesjonalnej firmie, które może pochwalić się wykwalifikowanym personalem oraz odpowiednim sprzętem.

Metoda fizyczna

Metody fizyczne mogą składać się z szeregu czynności, które powinniśmy bez względu na wszystko przeprowadzać. Przede wszystkim musimy zająć się określeniem wielkości populacji danych gryzoni oraz miejsca, w którym głównie przebywają, a także tego, z którego nadchodzą. Niezwykle istotną rzeczą jest tak zwana "gryzonioszczelność", czyli nic innego jak wyeliminowania absolutnie wszystkich możliwych miejsc, z których gryzonie nadchodzą do konkretnego obiektu. Mogą to na przykład być szpary, dziury, zniszczone rury wentylacyjne czy kanalizacyjne, a także wszelkie nieszczelne otwory drzwiowe czy okienne oraz okolice rur.

Następnym bardzo istotnym aspektem jest wybranie odpowiednich substancji odpowiedzialnych za wabienie. Są to tak zwane atraktanty, to właśnie ich zadaniem jest nęcenie gryzoni w konkretne miejsce, do którego chcemy je zaciągnąć. Dobór odpowiedniego środka jest całkowicie zależny od miejsca, w którym występują szkodniki, a także źródła ich pokarmu oraz rodzaju konkretnego gryzonia. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, kiedy mamy do czynienia z suchą piwnicą, a inaczej, gdy jest to zakład przemysłowy czy hurtownia spożywcza, których nie brakuje na przykład we Wrocławiu.

Kiedy ustalimy wyżej wymienione rzeczy, będziemy mogli przejść do aktywnego umieszczania odpowiedniego sprzętu, czyli między innymi pułapek sprężynowych, chwytaczy mechanicznych, klejowych czy żywołownych. Jeśli jest taka konieczność, możliwe jest także wykorzystanie bezpośredniego odłowu. Dobór konkretnych środków jest naprawdę szeroki, dlatego należy dokładnie określić populację, miejsce występowania gatunek, a przede wszystkim efekt, którego oczekujemy.