usuwanie osOsa pospolita z łac. Vespula vulgaris - pospolity owad  z rodziny osowatych, ma charakterystyczny żółto-czarny wzór. Długość ciała sięga od 10 do 20 mm. Królowa jest wyraźnie większa od pozostałych samic..

Osa dachowa z łac. Vespula germanica - gatunek inwazyjny z rodziny osowatych. Długość ciała osy mieści się w przedziale  10-20 mm. Ubarwienie  czarno-brązowe z żółtymi deseniami. Królowa jest wyraźnie większa od pozostałych samic.

Rozwój: ściśle związany z porami roku. Zimę przeżywają jedynie zapłodnione samice. Królowa wiosną budzi się ze snu w celu poszukiwania gniazda. Składa w nim jaja, a wylęgające się robotnice rozbudowują gniazdo i karmią larwy. Wraz z końcem lata młode samice i trutnie wylatują z gniazda. Trutnie giną, zagryzane przez robotnice po odbytej kopulacji. Zapłodnione samice odlatują, szukając miejsca na przezimowanie. 

Pokarm larw: papka mięsna, dorosłe osobniki żywią się sokiem z owoców oraz nektarem kwiatów.

Królowa żyje kilka lat, robotnica od 4 do 6 miesięcy, truteń żyje kilka dni.

Środowisko: Wiosną królowa budzi się ze snu, wyrusza na poszukiwania miejsca na gniazdo Przykładowe miejsca założenia gniazd: pod dachem budynku mieszkalnego, gospodarczego, na drzewie, w krzewach oraz pod ziemią. Gniazdo może mieć postać od jednego do kilku plastrów, do którego prowadzi tylko jedno wejście.