Ostatnimi czasy cały świat obiegła informacja, że wynaleziona została szczepionka na Covid-19. Co ważne, Wielka Brytania jako pierwsza zdecydowała się na to, aby dopuścić ją do użycia. Z najnowszych informacji wynika, że niedługo również Polacy będą mogli cieszyć się ze szczepionki, która powinna pomóc nam wrócić do normalności. 

Najnowsze informacje od premiera Morawieckiego

Władze Polski zadecydowały, że szczepionka trafi do naszego kraju w ilości 45 milionów dawek. Polska oficjalnie podpisała umowę na jej zakup, dlatego już niebawem możemy się jej spodziewać w naszym kraju. Z informacji wynika, że będzie ona dostępna zupełnie za darmo i nie będzie obowiązkowa- skorzystają z niej jedynie osoby, które będą zainteresowane. Na dzień dzisiejszy nie padła żadna oficjalna data, jednak premier Morawiecki przypuszcza, że szczepienia przeciw Covid-19 rozpoczną się już w lutym. Pomimo wszystko z niecierpliwością musimy czekać decyzję Europejskiej Agencji Leków.

Premier poinformował, że za szczepionki kraj zapłaci od 5 do 10 mld zł, co z pewnością jest kolosalną kwotą. Jako pierwsi ze szczepionki będą mogły skorzystać służby medyczne, a także Ci wszyscy, którzy mieszkają w domach opieki społecznej, następnie służby mundurowe. Dopiero w późniejszym czasie ze szczepionki będą mogły cieszyć się osoby, które przekroczyły już 65 rok życia. Prawdopodobnie w dalszej kolejności z dobrodziejstwa skorzysta reszta społeczeństwa, która jest zainteresowana szczepieniem.

Minister Zdrowia poinformował, że szczepionka zostanie dopuszczona na rynek europejski prawdopodobnie 29 grudnia, jednak nie jest to jeszcze oficjalna informacja.

Szczepienia- jak będzie to wyglądać w praktyce?

Zamówienie złożone zostało na 45 milionów dawek. Niedawno otrzymaliśmy informacje o tym, że cały proces ma składać się z czterech istotnych kroków. Przede wszystkim konieczna okaże się rejestracja online. Następnie zgłaszamy się do punktu szczepień w celu uzyskania niezbędnych informacji. W następnym etapie dojdzie do szczepienia, a pacjenci będą pod stałą obserwacją. Dokładnie po 21 dniach cały proces będzie powtórzony, tym razem jednak rejestracja online nie będzie musiała się odbywać. Szczepionka to nadzieja dla narodu, aby raz na zawsze zakończyć walkę z wirusem i tym samym powrócić do normalności, której od długiego czasu nam brakuje. 

Wielka Brytania- kraj który jako pierwszy zdecydował się na szczepionkę przeciwko Koronawirusowi

Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, która zdecydowała się na użycie szczepionki przeciwko Covid-19. Została ona opracowana przez dwie doskonale znane firmy- "Pfizer" i "BioNTech". Specjaliści po wielomiesięcznych badaniach doszli do wniosku, że wspomniana wcześniej szczepionka jest bardzo skuteczna, a także spełnia normy zarówno jakości, jak i bezpieczeństwa. Z najnowszych informacji wynika, że szczepienia w tamtejszym kraju rozpoczną się prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Co ważne, rząd brytyjski wydał zezwolenie w zaledwie trzy tygodnie, co z pewnością jest dość zaskakujące.

Korespondent RMF FM poinformował, że na początku zaszczepieni zostaną podopieczni, a także personel domów opieki, następnie osoby, które ukończyły 80 lat wraz z pracownikami szpitali. Dopiero później na pomoc w postaci szczepionek będą mogły liczyć inne grupy wiekowe, co oczywiście jest logicznym tokiem myślenia. Odpowiednie organy zdecydowały o tym, aby dopuścić szczepionkę na rynek. Preparat uważany jest za bezpieczny i co ważne- możliwe jest jego powszechne stosowanie.

Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że zezwolenie o dopuszczenie szczepionki w zdecydowanej większości przypadków jest długim procesem. Urząd na podjęcie decyzji ma nawet 200 dni. Jednak z uwagi na to, że sytuacja jest bardzo poważna zrobiono wyjątek, tym razem dokonano tego w 3 tygodnie.

Problemem okazuje się utrzymywanie szczepionki w odpowiedniej temperaturze. Z informacji wynika, że konieczne jest chłodzenie w temperaturze minus 80 stopni Celsjusza, bowiem w przeciętnej chłodziarce szczepionka przetrwa jedynie maksymalnie 5 dni.