Dlaczego ważne jest przeprowadzanie jesiennej deratyzacji, czyli sezonowej kontroli gryzoni? Zwalczanie szkodników jest koniecznością. Faktem jest, że gryzonie są nosicielami nieprzyjemnych i niebezpiecznych chorób. Obecnie istnieją skuteczne sposoby walki z myszami, szczurami, dlatego nie można zapominać, że niehigieniczne warunki są niedopuszczalne ani w domu, ani w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Ponadto gryzonie mogą zakłócać komunikację, gryząc przewody. W wielu miastach zalecana jest obowiązkowa jesienna deratyzacja, dlatego w wyznaczonych miejscach wykładane są specjalistyczne środki, stale uzupełniane.

Dlaczego tak ważna jest jesienna deratyzacja?

Faktem jest, że główne szkody spowodowane inwazją myszy i szczurów są obserwowane właśnie przed nadejściem zimy. Jest to całkiem logiczne: gryzonie nieustannie szukają pożywienia. Wraz z nadejściem chłodów następuje utrata pożywienia, dlatego gryzonie (myszy i szczury) w poszukiwaniu źródła pokarmu zaczynają przenosić się do magazynów zbożowych, do gospodarstw hodowlanych, do domów mieszkalnych, szop, w których trzymane są zwierzęta domowe i drób. Dlatego konieczna jest jesienna deratyzacja zapobiegająca namnażaniu się tych niebezpiecznych osobników, które w chłodnych porach roku częściej osiedlają się obok ludzi, powodując wielki dyskomfort.

Ze względu na wysoką płodność i obżarstwo para szczurów wraz z potomstwem może zjeść i zepsuć do 40 ton zboża w ciągu roku. Oprócz widocznych szkód (zniszczenie mienia, zniszczenie paszy i pożywienia) gryzonie stanowią duże zagrożenie dla zwierząt domowych i zagrażają zdrowiu ludzi. Gryzonie przenoszą patogeny chorób zakaźnych i pasożytniczych powszechnych u ludzi i zwierząt, takich jak wścieklizna, wąglik, bruceloza, gruźlica, paratuberculoza (choroba Johnego), tularemia, listerioza, włośnica itp. Aby nie narażać siebie i zwierząt na niebezpieczeństwo, należy prowadzić działania takie jak jesienna deratyzacja mająca na celu zniszczenie gryzoni.

Kto może przeprowadzić jesienną deratyzację?

Niemożliwe jest całkowite pozbycie się gryzoni. Zmniejszenie ich liczby jest możliwe jedynie poprzez zastosowanie kompleksu środków zapobiegawczych i eksterminacyjnych, takich jak pułapki na myszy, repelenty ultradźwiękowe, trutki z zatrutym pokarmem, stosuje się również metodę zapylania pestycydami siedlisk gryzoni. Jesienną deratyzację można przeprowadzić samodzielnie za pomocą środków dostępnych na rynku lub skontaktować się ze specjalistyczną firmą, która świadczą profesjonalne i bezpieczne usługi w zakresie eksterminacji gryzoni. Obowiązkiem jesiennej deratyzacji są obciążeni zarządcy budynków podpiwniczonych tzw. osiedla mieszkaniowe, restauracje i placówki żywienia zbiorowego, sklepy spożywcze, domy jednorodzinne, przede wszystkim w miejscach zbierania odpadów.

Usuwanie gryzoni jest przeprowadzane z wykorzystaniem odpowiednich środków trujących, a także sprzętu do wyłapywania. Najczęściej używane preparaty to: rodentycyd w płynie, a także w paście, granulacie czy kostek woskowych, płatkach. W przypadku zjedzenia takiego produkty gryzonie padają. Czasami stosowane są różne chwytacze, pułapki i klatki, służą one do uwięzienia lub unieszkodliwienia gryzoni. Skuteczne okazują się tzw. wabiki, które zachęcają myszy do spożycia trucizny.

Dlaczego akurat jesień?

Jesienią gryzonie zaczynają szukać miejsca na zimę, a miejsca takie jak domy, mieszkania i po prostu różne konstrukcje są do tego idealne, zwłaszcza jeśli jest tam jedzenie. Najważniejsze jest to, że sezonowa jesienna deratyzacja profilaktyczna jest łatwiejsza i bardziej celowa, ponieważ profilaktyka zawsze była znacznie skuteczniejsza niż skoncentrowana akcja tępienia gryzoni. Czy deratyzacja jest niebezpieczna? Stosowanie trucizn na szczury w zakładach przetwórstwa żywności może być dość ryzykownym krokiem. Czy należy się obawiać, że trucizna zaszkodzi pracownikom przedsiębiorstwa, konsumentom finalnego produktu, czy też domowi i zwierzętom?

Nie. Faktem jest, że firmy zajmujące się zawodowo deratyzacją używają najnowocześniejszych substancji selektywnych. Dla szczurów są śmiertelne, dla ludzi nie są niebezpieczne. Oczywiście istnieją pewne standardy użytkowania, środki ostrożności i pewne instrukcje. I dlatego należy powierzyć jesienną deratyzację specjalistom, którzy używają środków dozwolonych w pomieszczeniach mieszkalnych. Jednak na czas jesiennej deratyzacji należy nie wypuszczać bez opieki zwierząt domowych, zadbać również o nadzór bawiących się na podwórku dzieci.