Mrówki dla większości z nas są zwierzętami pożytecznymi, z którymi zdecydowanie nie chcemy walczyć. Zjadają one bowiem różne szkodniki, przykładowo mszyce. Jednak gdy zaczynają pojawiać się w naszych domach, ich ogólna pożyteczność schodzi na dalszy plan a priorytetem jest pozbycie się ich.

Jakie gatunki mrówek mogą występować w domach?

Wiele gatunków mrówek może przedzierać się do naszych domów. Najczęściej jednak spotkać w czterech ścianach możemy mrówki faraona. Są one bardzo małe, dlatego też mogą przedrzeć się przez różne szczeliny prowadzące do mieszkania bądź też do domu. Bardzo szybko przystosowują się do nowych warunków, dlatego już po krótkim czasie mieszkanie staje się ich prawowitym miejscem bytowania. Jedna kolonia tych mrówek, posiada nawet kilka królowych. Dlatego też pozbycie się ich z domu, zdecydowanie nie jest łatwe.

Prócz mrówek faraona, w domu pojawiają się również gmachówki. One także posiadają niewielki rozmiar, a ich szczególnie ulubionym miejscem bytowania są drzewa. Dlatego szczególnie lubią mieszkać w domach wykonanych z drewna.

W domu można także zauważyć takie rodzaje mrówek jak amazonki, hutnice, darniowe czy też rudnice. Te mrówki jednak w odróżnieniu od mrówek faraona oraz gmachówek, posiadają swoje gniazda poza domem. W domu natomiast pojawiają się przede wszystkim po to, by znaleźć pożywienie.

Jak rozmnażają się mrówki?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ na świecie występują tysiące gatunków mrówek. Wiele z nich rozmnaża się w odmienny od siebie sposób. Przykładowo u niektórych mrówek jaja składają robotnice, co zazwyczaj u mrówek jest wykluczone. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ u różnych gatunków mrówek, proces ten może wyglądać zupełnie inaczej.

Zazwyczaj jest jednak tak, iż królowa podczas lotu godowego, kopuluje z bardzo dużą ilością samców. Gromadzi ona w tym momencie zapasy nasienia, które czasem wystarczają jej nawet na całe życie. Kolejnym etapem dla takiej mrówki królowej, jest znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym powstaje nowe gniazdo. Królowa drąży tam pierwszy korytarz z komorą i zaczyna swoją pracę na pełen etat, a mianowicie składanie jajeczek. Z jajeczek, które są zapłodnione legną się natomiast robotnice, czasem również samce. Samce co jakiś czas kopulują z kolejnym pokoleniem królowych co sprawia, że cały proces ciągle zatacza swoje koło.

Robotnice w większości gatunków mrówek, nie mogą się rozmnażać. Za co zatem odpowiadają? Tak naprawdę koordynują one wszystko co dzieje się w kolonii. Opiekują się larwami, zdobywają pożywienie, zajmują się również królową. Poza tym sprzątają i rozbudowują kolonię, a nawet w razie potrzeby są w stanie stanąć w jej obronie.

Gdzie występują mrówki?

Oczywiście na to pytanie również nie można udzielić jednej, konkretnej odpowiedzi. Mrówki bowiem mogą występować w różnych miejscach na całym świecie, a za swoje domy wybierają także dość specyficzne lokalizacje. Wcześniej wspomniane już mrówki faraona, najczęściej bytują w domach. Lubią one miejsca gdzie jest sucho i ciepło, dlatego też szczególnie upodobały sobie duże blokowiska. Ze względu na to, że są bardzo małe, a w większości domów jest mnóstwo szczelin, w których takie mrówki mogą znaleźć schronienie, staje się ono dla nich idealnym domem. Poza tym mrówki te uwielbiają pokarmy białkowe, w szczególności mięso. Dlatego też kuchnia bywa dla nich wymarzonym domem.

Natomiast mrówki hutnice znajdują swoje miejsce w trawie, pod brukowanymi drogami czy też w ścianach. Jednak w poszukiwaniu pokarmu, pojawiają się one również w domach i ogrodach. Podczas poszukiwania pożywienia bardzo często zanieczyszczają one je oraz całe powierzchnie, dlatego też dla człowieka są szczególnie uciążliwe.

Mrówka rudnica zamieszkuje natomiast przede wszystkim lasy, w szczególności iglaste. Niestety może ona pojawić się także w domu. Jest mrówką drapieżną, dlatego jej pożywienie stanowią przede wszystkim larwy oraz owady.

Jak widać mrówki występują w różnych miejscach, a ich naturalne środowiska bardzo się od siebie różnią. Wiele gatunków mrówek jednak w poszukiwaniu pożywienia, stara się odnaleźć swoje miejsce także w ludzkim domu.

Jak można się pozbyć mrówek z domu?

Co zatem zrobić, gdy mrówka obierze sobie za cel właśnie nasz dom? Przede wszystkim w takiej sytuacji warto mieć świadomość tego, że zapewne w naszym domu nie pojawiła się jedna bądź też kilka mrówek, a cała ich armia. Na pierwszy rzut oka możemy nawet nie zauważyć tego, jak te małe stworzenia powoli zaczynają "przejmować" nasz dom. Dlatego gdy zauważymy nawet pojedynczą mrówkę, powinniśmy zacząć podejmować konkretne kroki mające na celu pozbycie się ich.

Łagodnymi sposobami na pozbycie się mrówek, są chociażby substancje je odstraszające. Można w tym celu użyć czosnku, talku olejku cytrusowego czy też liści laurowych. Te substancje należy rozsypywać bądź też wylewać w domu, a w szczególności w miejscach, którymi mrówki mogą się do niego dostać. Mowa zatem tutaj o drzwiach czy też o oknach.

Poza tym sposobem na pozbycie się mrówek z domu, może być również zatykanie wszelkich szczelin i pęknięć, poprzez które mogą się one do niego dostawać.

Oczywiście istnieją również bardziej radykalne sposoby, dzięki którym można pozbyć się na stałe mrówek. Jedną z nich jest stworzenie mieszanki z olejku kamforowego, stanowiącego 1/10 całej substancji. Natomiast 9/10 ma stanowić alkohol etylowy. Taką mieszankę należy wylać na mrowisko.

Można również na mrowisko wysypać resztki zmielonej kawy. Kawa wpływa na znacznie osłabienie węchu mrówek i przez to znacznie trudniej będzie im znaleźć pożywienie, czyli przywędrować do naszego domu.

Możemy również zapobiegać temu, by mrówki się u nas nie pojawiały. W tym celu warto od razu zmywać naczynia i każdego dnia wynosić śmieci. Nie powinniśmy również pozostawiać pokarmu na zewnątrz, który mógłby przyciągać mrówki. W domu natomiast warto regularnie zamiatać, wycierać blaty. Dzięki temu nie będzie na nich żadnych okruszków, na które mrówki mogłyby się skusić.