Pluskwy są zmorą wielu osób. Gdy pojawiają się w domach, całkowicie zaburzają życie osób w nich mieszkających. Skąd się jednak w nich biorą? Często ludzie dochodzą do błędnych wniosków, iż pluskwy w domu pojawiają się z powodu brudu. Tak naprawdę pluskwa pojawia się w domu, ponieważ zostaje przeniesiona przez człowieka bądź też dostanie się do niego poprzez jakąś nieszczelność.

Gdzie najczęściej występują pluskwy?

Występowanie pluskiew domowych, jest w gruncie rzeczy nieograniczone. Znaleźć je można w naprawdę wielu miejscach. Jednak preferują one przede wszystkim miejsca, w których jest spokojnie oraz ciemno. Mogą być to zatem różne szpary bądź też szczeliny. Pluskwy z natury są leniwe, dlatego też wybierają także miejsca jak najbliżej swojego żywiciela. Jakie? Mogą występować w materacu, w łączeniach łóżka, za jakimiś obrazami bądź też zdjęciami. Czasem można znaleźć je również za lustrem, za plakatem czy też za listwami przypodłogowymi. Występują również w gniazdkach elektrycznych czy też w szczelinach tapet. Szukając ich warto przede wszystkim prześledzić powierzchnię trzech metrów w obrębie łóżka, ponieważ to zdecydowanie tam najczęściej pluskwy bytują, by być w pobliżu swojego żywiciela. Dalszy obszar to mniejsze prawdopodobieństwo ich występowania. Jeśli pluskiew w domu jest dość dużo, łatwo można zlokalizować gdzie "mieszkają", ponieważ zostawiają po sobie widoczne ślady. Jakie? Zostawiają po sobie odchody, jaja bądź też złuszczone skorupy. Gdy pluskiew jest mało, czasem nawet specjaliści mają poważny problem ze zlokalizowaniem ich miejsca bytowania.

Pluskwy możemy znaleźć też w książkach czy  w pudełkach od płyt CD ,DVD.  Występują one również w ubraniach schowanych w szafie. Jeśli zapluskwienie jest naprawdę duże, wówczas mogą one pojawiać się na ubraniach ,które mamy na sobie.

Pluskwa a podróże

Oczywiście nikt nie chciałby mieć w swoim domu takiego gościa, jakim jest pluskwa domowa. Dlatego też warto mieć świadomość tego w jakich miejscach takie pluskwy bardzo często bytują i skąd w gruncie rzeczy można je przenieść do własnego domu. Najwyżej w hierarchii w tym przypadku stoją hotele. Tam niestety dość często można spotkać pluskwy i to nie tylko w hotelach z małą ilością gwiazdek, ale także i w tych pięciogwiazdkowych.

Poza tym takie pluskwy czasem zadamawiają się również w schroniskach, w hostelach bądź też w szpitalach. Jednak do własnego domu można je również przetransportować kupując meble, przykładowo używane. Pluskwy niestety możemy spotkać również w komunikacji miejskiej, w kinie, w pociągu itp. Jednak najczęściej występują one tam, gdzie długo się śpi w jednym miejscu, czyli właśnie w hotelach itp.

Jak zatem widać, pluskwy bardzo często bytują w miejscach noclegowych, a zatem można przywieźć je do domu ze swojej podróży. Nawet krótka drzemka w autobusie może być przyczyną tego, że w naszym mieszkaniu pojawią się pluskwy.

Jak można unikać kontaktu z pluskwami?

Czy można uniknąć kontaktu z pluskwami? Tak naprawdę nie. Na co dzień bywamy bowiem w różnych miejscach i nigdy tak naprawdę nie możemy mieć pewności co do tego, że akurat nie przyniesiemy ze sobą do domu jakiejś pluskwy.

Z pluskwami można jednak walczyć i to na wiele sposobów. Jeśli zauważymy oznaki ich występowania w naszym domu bądź też mieszkaniu, powinniśmy od razu działać. Ważną kwestią jest wypranie pościeli, prześcieradeł bądź też pidżamy w wysokiej temperaturze, może być to 50 bądź też 60 stopni. Dlaczego w tak wysokiej? Ponieważ jaja pluskwy i wszystkie jej stadia giną w temperaturze powyżej 45 stopni.

Takie rzeczy można również wytrzepywać, co także pomoże w pozbyciu się pluskiew. Dobrym sposobem jest również zalewanie rzeczy wrzątkiem bądź też traktowanie ich parą wodną, przykładowo z żelazka. Najlepszymi sposobami jest zatem ogrzewanie rzeczy na różne sposoby tak, by temperatura ich przekraczała 45 stopni. Wiele osób w takich sytuacjach stawia na wymrażanie. Nie jest jednak ono skuteczne i musiałoby trwać tak naprawdę kilka tygodni, by dało jakikolwiek efekt.

Czy pluskwy przenoszą choroby?

Wiele osób zauważających pluskwy w swoim domu boi się przede wszystkim tego, iż mogą przenosić one jakieś choroby. Tak naprawdę jednak pluskwa nie przenosi żadnych chorób ani poprzez swoje ugryzienia, ani również poprzez obecność. To oczywiście jednak nie oznacza, iż z pluskwami można żyć bez żadnych konsekwencji.

W miejscu, w których pluskwa ugryzie, może pojawić się bardzo nieprzyjemne swędzenie. Czasem jest ono nawet trzy razy mocniejsze, niż w przypadku ugryzienia przez komara. Niekiedy po takich ukąszeniach mogą również pozostać spore ślady i zniknąć dopiero po kilku tygodniach. Jednak w tym przypadku sporo zależy od naszych genów. Czasem takie ugryzienia zostawiają tylko mały ślad, który znika nawet tego samego dnia. Niekiedy tych śladów może natomiast w ogóle nie być. Jednak bez względu na to jak na pluskwy reaguje nasz organizm, zdecydowanie warto pozbyć się ich ze swojego domu.

Pluskwa gdy gryzie człowieka, wstrzykuje substancję znieczulającą, która zapobiega krzepnięciu krwi. Możemy zatem w pierwszym momencie tak naprawdę nie poczuć żadnego ugryzienia. Aktywne są one przede wszystkim w nocy, często nie pozwalają na swobodne zaśnięcie. Ich występowanie wzbudza w wielu osobach niepokój, przez co nie mogą wypocząć nawet po ciężkim dniu. Pluskwa ma jednak zdecydowanie największy wpływ na dzieci. Czasem ich ukąszenia powodują, że u dziecka może wystąpić nawet bardzo groźna alergia. Dlatego też nie można ich lekceważyć w swoim domu, a należy aktywnie działać. Przy małej ilości pluskiew można wypróbowywać domowe sposoby. Jednak gdy zapluskwienie jest duże, wówczas warto skorzystać z pomocy specjalistów w tej dziedzinie.