Inwazja moli spożywczych bywa prawdziwym utrapieniem. Aby pozbyć się tych szkodników z mieszkania raz na zawsze, należy postępować szybko i bez żadnych kompromisów. Ważne jest również stosowanie środków prewencyjnych, które zapobiegną ponownemu namnożeniu moli spożywczych.

Mole spożywcze - skąd się biorą

Mole spożywcze najczęściej stają się naszymi współlokatorami po przyniesieniu do mieszkania zainfekowanych przez nie produktów. Mają one szczególne upodobanie do kasz, zbóż, ryżu, mąki, makaronów i ogólnie suchych i sypkich produktów. Pomimo starań producentów i sprzedawców, bywa, że dana partia towaru zostanie przez nie zaatakowana.

Mole składają jaja zarówno wewnątrz opakowań z żywnością, jak i na ich powierzchni, a także ogólnie w obrębie szafek. Po wylęgnięciu się, młode larwy są w stanie przedostać się nawet przez bardzo małe szczeliny do wnętrza opakowań. Co więcej, potrafią także przegryźć się przez folię, papierowe opakowania, a nawet tkaniny tekstylne i w ten sposób dotrzeć do pożywienia.

Inną drogą (i rzadziej występującą) zaszczepienia moli spożywczych do mieszkania, są odwiedziny dorosłych motyli mola, które mogą wlecieć do domu np. przez okno i niepostrzeżenie złożyć jaja.

Jak wyglądają mole spożywcze?

Dorosłe osobniki moli spożywczych wyglądem są zbliżone najbliżej do ćmy, jednak są od niej mniejsze. W pełni rozwiniętej formie mogą mieć od 5 mm do nawet 20 mm długości (w zależności od gatunku). Charakteryzują się podłużnym kształtem, mają brązowawy kolor oraz posiadają niewielkie skrzydełka.

Mole spożywcze przed osiągnięciem dorosłej postaci żerują pod postacią larw. Wyglądają one jak niewielkie białe gąsienice o długości zaledwie kilku milimetrów. Dodatkowo mogą przybierać barwę spożywanego pokarmu, przez co bardzo łatwo kamuflują się. W związku z tym na pierwszy rzut oka trudno je zaobserwować.

Jak zidentyfikować obecność larw moli w żywności?

Żerujące larwy moli spożywczych przędą nici, którymi zbrylają pożerane produkty. Obecność charakterystycznych pajęczynek w mące, kaszy, ryżu, cukrze, makaronie itp. świadczy o tym, że zapasy żywności zostały zaatakowane przez mole spożywcze.

O pojawieniu się moli spożywczych w mieszkaniu świadczą także dorosłe osobniki, które wprawdzie są bezpośrednio mniej niebezpieczne dla żywności, natomiast są w stanie złożyć setki jaj, z których wylęgają się żarłoczne larwy.

Postępowanie w przypadku plagi moli spożywczych

Pierwszą czynnością w przypadku zaobserwowania moli spożywczych jest wyrzucenie zainfekowanych przez nie produktów. Jest to moment, w którym nie ma miejsca na powściągliwość. Jeżeli pozostanie chociaż kilka jaj lub larw moli, w krótkim czasie mogą one ponownie rozprzestrzenić się na całe mieszkanie. Podczas porządków lepiej wykazać się przezornością i założyć, że zainfekowane zostały wszystkie sąsiadujące ze sobą opakowania mąki, ryżu, makaronu itp. Muszą one zostać jak najszybciej usunięte z mieszkania. Przed wyrzuceniem ich do śmieci należy je szczelnie zamknąć w np. worku na śmieci. Zapobiegnie to rozprzestrzenieniu się moli w sąsiedztwie.

Kolejnym krokiem jest odkażenie zainfekowanych szafek. Najskuteczniejszy będzie dowolny detergent wraz z wodą. Można także użyć lekkiego roztworu octu, który ma właściwości dezynfekujące, a jego zapach odstrasza mole. Ważne także, aby usunąć wszelkie resztki żywności, w tym okruchy, drobiny rozsypanej maki, ziarenka kasz lub ryżu i inne organiczne zanieczyszczenia. Stanowią one potencjalne pożywienie moli spożywczych. Można także posłużyć się odkurzaczem, pamiętając jednak aby po zakończeniu porządków obowiązkowo wymienić worek na śmieci.

Trudniej będzie w przypadku, gdy w mieszkaniu da się zaobserwować wiele dorosłych motyli mola spożywczego. Jego obecność zagraża ponownym zakażeniem żywności. Rozwiązaniem problemu w takim wypadku jest zaopatrzenie się w szczelne pojemniki, do których należy przesypywać takie produkty jak kasze, ryż, makarony itd. Dzięki temu produkty te będą zabezpieczone przed larwami mola. Dodatkowo w przyszłości, w razie gdyby doszło do zakupu produktu skażonego jajami lub larwami mola spożywczego. rozwiązanie to zabezpieczy pozostałe zapasy żywności przed rozprzestrzenieniem się szkodnika, 

Naturalne sposoby zwalczania i odstraszania moli spożywczych

Warto także poznać naturalne sposoby zwalczające i odstraszające mole spożywcze. Przede wszystkim mole nie znoszą zapachów emitowanych przez:

  • ocet
  • cytrusy
  • goździki
  • wanilię
  • liście laurowe
  • miętę

W związku z  tym warto często myć blaty i szafki kuchenne wodą z octem. Dodatkowo dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w olejki eteryczne zawierające jeden z powyższych zapachów. Można nimi nasączyć gąbeczkę lub kawałek jakiegoś materiału, a następnie porozmieszczać w miejscach najbardziej narażonych na inwazję moli spożywczych. Należy pamiętać, aby regularnie nasączać je olejkami, gdyż w innym wypadku po kilku tygodniach stracą całkowicie swoje działanie.

Można także wykorzystać aromatyczne produkty jak skórka cytryny, liść laurowy lub goździki, rozkładając je w szafkach z żywnością.

Kolejnym elementem walki z molami spożywczymi jest wspomniane wcześniej przechowywanie żywności w szczelnych pojemnikach. Należy także pamiętać, aby unikać pozostawiania otwartych opakowań po żywności oraz niezwłocznie sprzątać rozsypaną w szafkach żywność.

Inwazja w sąsiedztwie

W niektórych przypadkach źródłem inwazji moli spożywczych może okazać się np. zainfekowana kuchnia sąsiada lub śmietnik z odpadkami. W takim wypadku dorosłe motyle mola będą nieustannie wlatywać przez okna mieszkania, poszukując miejsca gdzie mogą złożyć jaja.

Taka sytuacja wymaga zastosowania wszelkich uprzednio wymienionych środków zaradczych, w szczególności przechowywania żywności w pojemnikach oraz kładzenia do szafek źródeł wonnych olejków eterycznych.

Dodatkowo pomocne może okazać się zainstalowanie w oknach (szczególnie kuchennych) moskitier. Można także zakupić specjalnie lepy na mole spożywcze, które są przeznaczone do eliminowania dorosłych osobników.

Podjęcie odpowiednich kroków pozwala na skuteczne wyeliminowanie plagi moli spożywczych. Kluczem do sukcesu jest skrupulatność oraz wytworzenie nowych nawyków związanych z przechowywanie żywności.