Czystość przestrzeni, w której żyjemy na co dzień powinna być priorytetem. Najczęściej zwykłe sprzątnie, nawet tzw. generalne porządki, nie są w stanie realnie zapewnić odpowiedniego poziomu czystości i higieny. Tymczasem zatroszczenie się o przestrzeń, w której spędzamy mnóstwo czasu, wywiera pozytywny wpływ nie tylko na nasz własny komfort, ale przede wszystkim na zdrowie. Czyste mieszkanie to nie tylko usunięcie tego, co widoczne gołym okiem. Wokół nas żyje mnóstwo mikroorganizmów, które w warunkach domowych mają świetne warunki do rozwoju. Choć niewidoczne, wywierają negatywny wpływ na organizm ludzki. Osiedlają się wszędzie: w toalecie, w kuchni, na klamkach, używanych przez nas przedmiotach, wycieraczkach. Nawet regularne, dokładne sprzątanie nie eliminuje ich z przestrzeni, w których żyjemy.

Jedną z najbardziej efektywnych i bezpiecznych metod dezynfekcji przestrzeni jest ozonowanie. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywany jest tutaj ozon, czyli cząsteczka zbudowana z trzech atomów tlenu. W naturze powstaje podczas wyładowań atmosferycznych i pod wpływem promieni UV. Sekretem jego skuteczności jest to, że posiada on silne właściwości antyseptyczne. W porównaniu do chloru, który także jest stosowany do dezynfekcji, ma działanie prawie 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze. Efektywnie niszczy szkodliwe mikrorganizmy:

  • bakterie,
  • grzyby,
  • wirusy,
  • pleśń,
  • roztocza,
  • insekty.

Biobójcze właściwości ozonu sprawiają, że jest wykorzystywany do dezynfekcji pomieszczeń. Ozonowanie wnętrza z powodzeniem przeprowadza się w domach mieszkalnych, biurach, szkołach, hotelach, szpitalach, wnętrzach samochodów, itp. Wszędzie tam, gdzie czystość i higiena jest priorytetem ta metoda dezynfekcji jest dobrym rozwiązaniem. Ozonowanie pomieszczeń wykonuje się za pomocą specjalnych generatorów. Najlepiej powierzyć to zadanie firmie, która specjalizuje się w tego typu działaniach, aby wszystko odbyło się profesjonalnie. Aby ozonowanie przyniosło pożądane efekty potrzebny jest odpowiedni, wysokiej jakości sprzęt, zabezpieczenie osób wykonujących dezynfekcję oraz ścisłą kontrolę parametrów w czasie całego procesu.

Ozonowanie to także świetny sposób na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z naszych pomieszczeń, stąd jest także metodą dezodoryzacji. Zastosowanie ozonu sprawia, że powietrze staje się świeże i czyste, pozbawione alergenów i bakterii oraz nieprzyjemnych woni. W ten sposób możemy pozbyć się np. zapachu z klimatyzacji, stęchlizny, dymu papierosowego czy drażniących związków chemicznych. Ozonowanie powinno trwać aż do usunięcia niechcianych zapachów, dlatego też czas jego trwania zależy od intensywności woni.  Przez pewien czas może utrzymywać się charakterystyczny zapach tego gazu oraz mgiełka, jednak jest to normalny skutek ozonowania, który nie świadczy o jego nieprawidłowym przebiegu. Niewątpliwą zaletą tej metody dezynfekcji i dezodoryzacji jest jej trwałość, skuteczność i wszechstronność. Ozonowanie może być przeprowadzane w każdym miejscu.