Nieprawdą jest, że pluskwy atakują jedynie mieszkania brudne i zaniedbane. Niewielki rozmiar pasożytów oraz umiejętności przeżycia w ciężkich warunkach sprawiają, że nawet w dobie higieny i czystości mogą występować w domach. Pluskwy żyją w szczelinach, ramach obrazów, dywanach, a co najważniejsze- w łóżkach, powodując nieprzyjemne ukąszenia na skórze człowieka. Warto bowiem wiedzieć, że pluskwy żywią się krwią, w tym krwią ludzką. W jaki sposób usunąć je na dobre? Obalamy mity i przekazujemy cenne wskazówki na temat walki z tymi uciążliwymi pasożytami.

 Pluskwa

Co wiadomo na temat domowych sposobów? 

     Po zauważeniu pluskwy łóżkowej wiele osób podejmuje się samodzielnej walki z pasożytem. Zdobyte na internetowych forach informacje o usuwaniu insektów okazują się być nieskuteczne. Dzieje się tak, ponieważ zarówno odkurzanie, jak i pranie materiałów bez użycia specjalistycznych metod nie jest w stanie usunąć wszystkich pasożytów, a jest to bardzo istotne. Pluskwy są w stanie złożyć nawet do dwóch jaj dziennie, a na miejsce ich wyklucia wybierają trudno dostępne szczeliny w ramach łóżek, obrazów, czy szczeliny ścian. Czasochłonne usuwanie pluskwy łóżkowej przez mycie, czy pranie tkanin w wysokich temperaturach może więc chwilowo obniżyć ilość pasożytów, jednakże nie zatrzyma ich rozwoju. Stąd tak ważne jest, by po pomoc w usunięciu pluskiew łóżkowych zwrócić się do firm dezynsekujących. 

Stosowane metody usuwania pluskwy 

     W przypadku wykrycia w swoim domu pluskwy łóżkowej warto zwrócić się po pomoc do profesjonalistów. Firmy dezynsekujące dysponują bowiem skutecznymi środkami i urządzeniami, które likwidują pasożyty. Warto także wiedzieć, że w miastach takich, jak Wrocław można otrzymać kilkumiesięczną gwarancję od firmy usługowej, która poręcza, że pluskwy nie pojawią się w tym okresie ponownie. Jakie metody najczęściej stosowane są do zwalczania pluskiew łóżkowych? 

  1. Zamgławianie ULV (Ultra Low Volume) zimna mgła o bardzo małej średnicy kropli poniżej 50 mikronów. Turbina zamgławiacza na zimno wytwarza silny strumień powietrza w który dostają się cząsteczki cieczy roboczej spływające na dyszę i są rozpylane. Zimna mgła i zawarte w niej środki owadobójcze dociera nawet do trudno dostępnych szczelin, co pozwala na skuteczną  eliminację owadów.
  2. Rozpylanie owadobójczych substancji- na zaatakowane przez pluskwy powierzchnie rozpylane są środki chemiczne (często kilka rodzajów, ponieważ pasożyty niekiedy są uodpornione na określone substancje). Po powtórzeniu zabiegu około trzech razy każde stadium rozwoju pluskwy ginie. 
  3. Silne nagrzewanie pomieszczeń- podnoszenie temperatury pokojowej do 60 stopni Celsjusza, czyli tworzenie tak wysokiej temperatury, w której pluskwy nie są w stanie przeżyć. Dzięki temu ginie każda forma pasożyta (jaja, dorosły osobnik).
  4. Dezynsekcja miejscowa parą wodną- miejsca, takie jak łóżka poddaje się oddziaływaniu pary wodnej o wysokiej temperaturze. Podobnie, jak podczas nagrzewania całych pomieszczeń pasożyty nie są w stanie przeżyć w wysokiej temperaturze.     
  5. Zabiegi wykorzystujące niskie temperatury ,np wymrażanie suchym lodem, zamrażanie, badania wskazują że pluskwy mogą być skutecznie zwalczane zabiegami wykorzystującymi zimno, zwłaszcza gdy użycie środków chemicznych jest niepożądane. Warto jednak mieć na uwadze że niskie temperatury nie dają efektu rezydualnego.

     Pozbycie się pluskwy łóżkowej na dobre jest trudne, ale nie niemożliwe. Profesjonalne firmy dezynsekujące dysponują odpowiednimi środkami chemicznymi lub urządzeniami, które walczą z występowaniem pluskiew w domach i skutecznie się ich pozbywają. Tym samym nie warto ufać poradnikom, które wskazują, że z pluskwami można wygrać za pomocą domowych sposobów. Te jedynie powierzchownie oddziałują na pluskwy, nie docierając do ich gniazd. Dezynsekcja przeprowadzana jest w sposób bezpieczny dla człowieka, jednakże warto powierzyć ją firmie z doświadczeniem.